vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik.
Ställbar skärm i grönlackerad plåt, invändigt lackerad i vitt, höj och sänkbara väggfästen i förkromade stålrör, djup från vägg ca 50 cm, höjd ca 110-140 cm.
Skärmen med buckla, slitage.
Rolf Walter Collection.
Göteborgs Rådhus, tillbyggt av Gunnar Apslund 1936.
Ritning, Gunnar Asplunds arkiv, ArkDes, Stockholm.