fåtölj, för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal.
Stoppad och klädd i randig textil, benställning i mahogny. Sitthöjd ca 42 cm, höjd 87 cm.
Slitage. Märken.
Avbildad i Stockholms Hantverksförenings arkiv.
Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.