363
1452914

Sven Staaf

(Sverige, 1909-1993)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
894 - 1 070 EUR
944 - 1 130 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Sven Staaf
(Sverige, 1909-1993)

fåtölj, modell "1765", Almgren & Staaf, Helsingborg 1940-50-tal.

Klädd i ett gul/grönt ylletyg, ben i betsad bok, sitthöjd 38 cm, höjd 81 cm.

Slitage.

Avbildad i Sven Staafs hem, Svenska hem i ord och bilder, E. Lundquists bokförlag, Stockholm, 1947, p. 12.