374
1471625

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 860 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans Bergström
(Sverige, 1910-1996)

bordslampa, ateljé Lyktan / ASEA, 1930-40-tal.

Stomme i teak med dekor av mässingslöv, fot och sockel i mässing, innerskärm i glas, skärm i siden, höjd 69 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid 232.

Formgivare

Hans Bergström var en arkitekt och formgivare, född 1910 i Karlshamn. Tillsammans med hustrun Verna Norell grundade han år 1934 belysningsföretaget Ateljé Lyktan.
Bergström inledde sin konstnärliga bana med praktik på Ystad Metall, och fortsatte sedan att arbeta med konstsmide där hans kunskaper inom metallhantverket fördjupades. År 1929 började han på Högre Konstindustriella Skolan (idag Konstfack), där han så småningom blev mer bevandrad inom teckning, måleri och skulptur. Den skulpturala inriktningen fångade särskilt hans intresse, och under Bergströms sista år i Stockholm såg han en möjlighet i att kombinera sina intressen för skulptur och metallhantverk. I sitt examensarbete skapade han därför en ljuskrona till kyrkan i Iggesund. År 1934 grundar paret Bergström Ateljé Lyktan, ett företag med inriktning på belysningsarmaturer.
Inomhusarmaturerna som tillverkades på Ateljé Lyktan var främst i mässing, stål, glas och textil, och till skillnad från tidigare trender strävade Bergström efter en mer modern, enkel och ren stil. Hans devis var "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt", och många av hans verk kom att bli framtida klassiker. Modell 181, eller ”struten” som den kallas i folkmun, är enligt många den mest förenklat fulländade och stilrena lampa som Bergström skapade under hela sin karriär. År 1950 belönades den med en guldmedalj vid Biennalen i Milano. Än idag finns flera av Hans Bergströms armaturer kvar i Ateljé Lyktans sortiment.