959
1476275

George Grosz

(Tyskland, 1893-1959)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
600 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
George Grosz
(Tyskland, 1893-1959)

"Ecce Homo"

Den kompletta portföljen med 84 litografier samt 16 offsetlitografier i färg (Ausgabe A). Samtliga blad signerade. Kolofon med numrering A 28. Bladen lösa som utgiven. Klädd originalportfölj med prägling. Utgiven av Der Malik Verlag, Berlin 1923. Vardera 30 x 21,5 cm. Portföljens mått 35,8 x 27 cm.

Dückers S 1-84.