102
1485533

Spegellampett, för två ljus, Nordeuropa, 1700-talets fösta hälft, Senbarock.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med dekor av akantus, voluter, ansiktsmaskaron, och bladslingor, nederdel med delvis genombruten dekor av bladslingor och bladrosett mot pikerad botten. Kvicksilverfolierat och fasettslipat spegelglas. Ljusarmar av mässing. Höjd 84, bredd 59 cm.