Med kalligrafi och sigill. En lärd man i landskap. Motivet illustrerar berättelsen om Wang Xizhi som skrev kalligrafi för att hjälpa en fattig solfjädersförsäljare, vars verksamhet sen kom att blomstra. Motivets mått 31x63 cm. Mått hängandes 44x143 cm. .
Skador, slitage, fläckar.
Purchased in China by a Swedish Collector in the early 1960s, thence by descent. The Collector worked for the Etnografic Museum in Stockholm and had a great interest in Chinese Works of Art.