1033
1469278

Rullmålning, färg och tusch på siden lagd på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med kalligrafi och sigill. En lärd man i landskap. Motivet illustrerar berättelsen om Wang Xizhi som skrev kalligrafi för att hjälpa en fattig solfjädersförsäljare, vars verksamhet sen kom att blomstra. Motivets mått 31x63 cm. Mått hängandes 44x143 cm. .

Skador, slitage, fläckar.

Proveniens

Purchased in China by a Swedish Collector in the early 1960s, thence by descent. The Collector worked for the Etnografic Museum in Stockholm and had a great interest in Chinese Works of Art.