1045
1485884

Stolar, ett par samt bord, spotted bamboo. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stolarna med kopplade ben, ryggplatta med flättverk i ryggbrickan. Rygghöjd 92 cm, sitt höjd 54 cm. Bredd 49 cm.
Bordet med med kopplade ben, ett under hyllplan, svärtad toppskiva. Höjd 84 cm. Mått upptill 32x46 cm.

Slitage, torksprickor. En liten tvärslå saknas vid bakre ben på ena stolen.

Proveniens

From a Swedish private collection.

Compare with; Sothebys, In the Studio: Asian Art Featuring Works from the Collection of Bruce Dayton and Ruth Stricker Dayton. 28 September 2021, New York. Lot 752.