1092
1462918

Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avalokiteshvara sitter i dhyanasana med händerna slutna i en form av vajramudra. Han är klädd i vid rock med en graverad mönsterbård. Ansiktet är allvarligt och blicken nedslagen. Huvudet är krönt av en tiara med små buddhabilder. Höjd 17,5 cm.

Slitage, två armar saknas, attribut saknas, slitage. Spår av färgpigment.

Proveniens

From an esteemed Finnish collector and mecenat of the Arts, the major part of the collection was brought together during 1920-1960, thence by descent.