1099
1474409

Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 300 - 2 770 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i dhyanasana på lotustron med händerna i bhumisparsamudra, klädd i en dhoti som lämnar den ena skuldran bar, samt är vikt/draperad över den andra skuldran. Smal mun, långa örsnibbar, tighta lockar samlade över ushnisha som kröns av en knopp. Höjd 17 cm.

Slitage, del av tron saknas.

Proveniens

Puchased in the early 1970's, thence by descent within the family.