1106
1488621

Thangka Yamantaka Vajrabhairava, färg och tusch. Tibet, 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Den centrala figuren är Yamantaka Vajrabhairava, den centrala undervisande gudomen i Gelug orden av Tibetansk Buddhism. Mörkt blå, med nio huvuden, trettiofyra armar, sexton ben. Det mittersta huvudet är i form av en vredgad buffel med två horn, medans det mittersta lilla föreställer Manjushri som indikerar att Yamantaka Vajrabhairava är den wredgade tantriska formen av Manjushri. Mått motivet 51,5x72,5 cm. Mått med foder i sidenbrokad 51x150 cm

Slitage, veck, pigmentbortfall.

Proveniens

The collection of Dr Herman (1884-1959) och Hedvig Lindvall. Thence by descent to Nils Lindvall (1922-2008), thence by decent.

For other lots from this collection, see Bukowskis Live Sale 559, 2010.