12
1485593

Byråar, ett par, snarlika, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustavianska.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med björk, jakaranda, fruktträ, mfl träslag. Samkomponerad front med motiv av ymnighetshorn ovan fruktkorg, samt sidstycken med dekor av stiliserade urnor. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Skivor av grå kalksten. Ej signerade. En nyckel medföljer. Längd 114, bredd 58, höjd 85 cm.

Sylvén, Mästarnas Möbler, Stockholm: Prisma, 1997, jämför byrå avbildad på sida 224.

Sotheby's, Important French & Continental Furniture, 2006, kat. nr. 154.