1270
1485242

Servis, 109 delar, porslin. Qing dynastin, Canton, 1800-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad dekor i famille rosefärger av blommor, frukter och fjärilar. Bestående av; 51 mattallrikar (diameter 25 cm), 18 sopptallrikar (diameter 25 cm), 27 förrättstallrikar (diameter 20 cm), två stora uppläggningsfat på fot (längd 36 cm), stort uppläggningsfat med silfat (längd 44 cm), fem ovala uppläggningsfat (längd 26-36 cm), två kuddformade terriner med lock (mått 24x22 cm), en skål med lock (höjd 20cm), två grönsaksterriner med lock (längd 32 cm),

Skador, lagningar.

Proveniens

From a private Swedish family Collection.