13
1482802

Byrå, tillskriven Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814), Sengustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad och delvis massiv mahogny. Med sex lådor. Dekor med tandlist, blomsterranka, kannelerade ben och mässingskodda detaljer. Rika beslag i förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Längd 105, bredd 60, höjd 87 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Tidigare på Värnanäs, Halltorps socken, Småland.
I Carl Råbergh, adlad Mannerskantz (1747 - 1817) bouppteckning upptas i Gröna förmaket: " 1 Bureau af Mahgny med hvit marmorskifva 16.32 [Rd]",

Svenska slott och herresäten i Sverige, Småland, Allhems förlag Malmö 1971. Värnanäs sid 411.
Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 97-98.

Fredrik August Ecksteins mästerstycke från 1794 bestod av ett skrivbord med uppsats i mahogny och förgyllda detaljer. Skrivbordet står idag på Gripsholms slott. Han tillhörde en familj där flera av dem blev snickarmästare i Stockholm. Hans farfar Friedrich var född i Nürnberg och blev mästare i Stockholm omkring 1730. Friedrichs son Carl Gustaf blev även han mästare med ett valnötsskåp som mästerstycke 1765. Även Friedrichs brorson Johan Conrad flyttade till Sverige och blev snickarmästare i Stockholm 1750. Johan Conrad var Georg Haupts läromästare 1754-59. Fredriks August bror Carl Gustaf, som fick samma namn som fadern, blev hovmålare och var medhjälpare till Louis Masreliez vid dekorationsarbeten på Stockholms slott, Hagapaviljongen och Arvfurstens palats.