Fanerat med valnöt och ebenholts. Beslag av förgylld mässing. Sidostycken med intarsiadekor av åttauddiga stjärnor. Uppsats med sex lådor samt ett skåpfack. Nedtill sex lådor bakom klaff. Därunder sex lådor och ett skåpfack med hyllplan. På sex kulfötter. Längd 95, bredd 58, höjd 76, höjd inklusive uppsats 94 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.