29
1481238

Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Sannolikt Rörstrands tillverkning. Fajansbricka med monokrom dekor i grisaille av sjöslag. Underrede fanerat med mahogny med nedåt avsmalnande ben på hjultrissor, beslag av mässing. Kortsidor med ljusbrickor. Längd 90, bredd 62, höjd 77 cm.