31
1481232

Bord, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), Gustavianskt.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fristående. Fanerat med björk, mahogny, jakaranda och lönn. Beslag och listverk av mässing. Rektangulärt på raka nedåt avsmalnande ben med fottrissor av mässing. I sargen låda. Skivan med inläggningar med motiv av blomsterbukett. Ej signerat. Längd 64, bredd 39, höjd 73 cm.

Proveniens

Jacobsberg säteri, Södermanland. Wattrangska fideikomisset.