318
1457876

Åkdyna, "Åttabladsstjärnor", rölakan, ca 46,5 x 104 cm, Skåne, 1780 - 1820

Utropspris
8 000 SEK
704 EUR
744 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Möjligen Luggude härad. Signerad KJD. Polykromt mönster av åttabladsstjärnor och romber. Bred viggmönstrad bård.

Något slitage, lagningar. Skadade kortsidor.

Prins Eugens Waldemarsudde: Lilli och Prinsen, 100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.