32
1481237

Bord, signerat Roger Vandercruse Lacroix "RVLC" (mästare i Paris 1755-1799), Louis XVI.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

S.k. "table à écrire". Mahognyfaner samt massiv mahogny. Beslag och listverk av förgylld brons. Oval skiva av marmor (Brocatello di Spagna). Sarg med låda och skrivskiva, svarvade ben med hyllplan. Signerad med kallstämpel "R. Lacroix" under lådan. Längd 48, bredd 37, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Se: Kjellberg, Le Mobilier Français du XVIII Siècle, Paris: Les Éditions de l'Amateur, 1998, sid. 749-766; Roinet, Roger Vandercruse dit La Croix, Paris: Les Éditions de l'Amateur, 2000, sid. 93-95.