321
1462832

Åkdyna "Bäckahästen", rölakan, ca 108 x 51 cm. Skåne, signerad och daterad ANNO 1824 HHD

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Vemmenhögs eller Skytts härad. Tre polykroma oktagoner med bäckahästen och stiliserade blommor. Kortsidorna med viggmönster.

Lagningar. Baksidan med smärre hål.