329
1443882

Vävd tapet. "Verdure" gobelängteknik. 327 x 370 cm. Flandern 1600-talets andra hälft

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stor polykrom dekor av grönskande landskap med fåglar, träd och blommor vid vattendrag. I fonden slott och berg. Bred bård med salomoniska kolonner med putto och akantusblad. Ull och silke. Fodrad.

Lagningar, kompletterad bård, ivävningar.