357
1468652

Matta, antik Shahsavan, troligen från Moghan området, ca 293 x 124 cm

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från omkring år 1900. Med stort polykromt "Orduch Konagkend" mönster bestående av röd botten med fem polykroma medaljonger. Benvit huvudbård med växtranka.

Ställvis något oxiderad. Något slitage, smärre lagningar.