369
1468641

Matta, semiantik Täbris "Zir Khaki", ca 366 x 251 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1930. Benvit botten med stor polykrom "Zir Khaki" mönster med devas. Blå huvudbård med änglar och jaktscener.

Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Kanter med smärre skador och trampveck.

Zire Khaki betyder ordagrant "under jord" och syftar till persiska arkeologiska fynd. Mönstret innehåller historiska fynd som hittats under jorden som vaser, svärd och kannor.