37
1480361

Fällbord, ett par, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830) ca år 1800.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Kvadratisk skiva fanerad med alrot. Mässingskodd kant. Tredelad fot av björk. Signerade med brännstämpel "Carl Hollst Eskilstuna F.S". 45x45, höjd 70 cm.