378
1459495

Matta, antik Kirman Laver figural, ca 225 x 141 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med palatsinteriör med polykrom dekor av Nader Shah (1688-1747) på sin tron med uppvaktning, bord med blommor i vas och kartusch med inskription: Nader Shah Afshar. Benvit huvudbård med landskap, kameler och rovdjur.

Ställvis något hårdare slitage. Kanterna med smärre skador.

Jämför Sakhai, Essie, Persian Rugs and Carpets: The Fabric of Life, Hardcover, London, 2008, färgplansch på sid. 95.

Denna persiska Kirman Lavar bildmatta visar en karakteristisk scen som föreställer Nadir Shah Afshar, (Tahmasp Qoli Khan), härskare över Persien (1736-1747). Han avbildas ofta på mattor på grund av att han var en framgångsrik militär befälhavare och är även idag högt aktad i Iran.