41
1486794

Klaffbord, s.k Pembroke table, England 1800-tal, Sheratonstil.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med bl.a mahogny och satinwood samt bemålning. Klaffar och låda i sargen, raka nedåt avsmalnande ben med hjultrissor. Bemålad dekor av vita rosor, påfågelfädrar, bladrankaor och festonger. Undertill schablonmålad märkning: "MGA 128", samt två etiketter: "GAL No338", respektive "GVIA 13", i lådan gåvobrev från Sigvard Bernadotte. Längd 37,5+21+21, b 62, höjd 72 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Kung Gustav VI Adolf (1882-1973)
i arv till sonen
Sigvard Bernadotte (1907-2002)
bortgiven av denne 1978
Privat ägo

Inventariemärkningarna refererar till
kronprins Gustav Adolf och kronprinsessan Margaretha,
Kronprins Gustav Adolf och hans andra hustru, kronprinsessan Louise
Kung Gustav VI Adolf