411
1460728

Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1930-tal. Benvit botten med stor polykrom medaljong och stiliserade blom- och palmettslingor. Mörk huvudbård med blomranka. Troligen knuten i byn Helvai.

Obetydligt slitage. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.

Proveniens

JP Willborg, Stockholm.