415
1456319

Matta, semiantik Kirman, ca 431 x 312,5 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1940-tal. Röd botten med stor polykrom medaljong, blombuketter och hörnornament. Bred benvit huvudbård med kartuscher med buketter och blommande träd.

Obetydligt slitage, smärre fläckar, veck, lagningar.