Blå spira i underglasyrblått. Ca 1775. Målad polykrom och förgylld dekor av blommor och band. Diameter 24,5 cm.
Slitage. Chips.
Danska familjen Rosencrantz, därefter i arv. Enligt familjetraditionen så stammar föremålen från Det Gamle Slott, Fyn, Danmark.
Jämför tallrikar ur samma servis, Christies, no 1221. Live auktion 5632. British and Continental Ceramics.