447
1469399

Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Blå spira i underglasyrblått. Ca 1775. Målad polykrom och förgylld dekor av blommor och band. Diameter 24,5 cm.

Slitage. Chips.

Proveniens

Danska familjen Rosencrantz, därefter i arv. Enligt familjetraditionen så stammar föremålen från Det Gamle Slott, Fyn, Danmark.

Jämför tallrikar ur samma servis, Christies, no 1221. Live auktion 5632. British and Continental Ceramics.