448
1485737

Bordsuppsats med tre skålar, porslin, Märkt Darte Pal Royal No21, Paris, 1820-tal, Med CXIVJ monogram

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dartes fabrikmärke i rött. Med etage i tre nivåer, på fot med monogram för Karl XIV Johan. Förgylld dekor. Höjd 33 cm.

Proveniens

Kung Carl XIV Johan (1763-1844).
Köpt Beijers Klassiska höstauktion 1989, kat nr 917.

Stockholms slott: KARL JOHAN, Kunglig miljö 1810-1850, Kungl. husgerådskammarens utställning 1978. Jämför identisk bordsuppsats tillhörig kung Carl XVI Gustaf, enl katalogen utställd i Monter III, nr 5.