59
1460704

Karmstol, 1700-talets andra hälft, Rokoko, (senare kopia medföljer).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Skuren dekor med rocailler och blommor samt akantus. Sitthöjd 48, rygghöjd 98 cm.

Proveniens

Sövdeborg slott, Sjöbo, Skåne

Svenska slott och herresäten, Allhelms förslag Malmö, 1966, Skåne del II, se sid 323.