62
1482384

Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Gråmålade med bronserade detaljer. Medaljongformad rygg med krönande ros. Skuren dekor av hörnfleuroner och fyllda kannelyrer. En signerad med kallsämpel "IDB". Stoppad rygg och sits. Sitthöjd 43, rygghöjd 95 cm.