66
1474922

Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Vitmålade. Skuren dekor av bandfläta, kannelering, och hörnfleuroner. Fast stoppad sits. Båda dubbelsignerade "ILG". Sitthöjd 43, rygghöjd 96 cm.

Proveniens

Nynäs, Bälinge socken, Södermanland.