1483657

Byrå, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, plommon, och amarant. Beslag och listverk av förgylld mässing. Inläggningar i rutfaner, romber, och fält. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Signerad NK med kallstämpel på lådkanten. Längd 130, bredd 62, höjd 83 cm. Nyckel finns.