Kan inte nå servern
725
1448178

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
3 000 000 - 5 000 000 SEK
265 000 - 441 000 EUR
276 000 - 460 000 USD
Klubbat pris
2 600 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Vårflod/Översvämning"

Signerad CL och daterad 1902. Akvarell 96 x 63 cm.

Införselmoms

Införselmoms (12%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Proveniens

Erik Wettergrens samling. Han var bland annat Nationalmuseums överintendent 1942 - 1950.
Bukowski Auktioner AB, auktion 417, Höstauktionen, 27 - 30 oktober 1981, 307 kat. nr 113.

Utställningar

Helsingborg, 1903, kat. nr 345. Utställd med titeln "Översvämning".
Liljevalchs konsthall, Stockholm "Minnesutställning - Carl Larsson", 6 mars - 5 april, 1920, kat. nr 177. Utställd med titeln "Vårflod".

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, illustrerad sid 290 samt upptagen i katalogdelen, under år 1902 sid 87, kat. nr 1005.

Övrig information

I Sundborn i Dalarna svämmade floden årligen över på våren. I den aktuella målningen "Vårflod/Översvämning" från 1902 har Carl Larsson fångat fenomenet och låtit den rama in denna ömsinta familjeskildring. Medan hustrun Karin sitter på en stol med Esbjörn i knät springer döttrarna runt och utforskar översvämningen. Vattnet har skapat en tillfällig ö där familjen kan njuta av vårsolens värme.

Familjen och naturen är två återkommande teman i Carl Larssons konstnärskap och i "Vårflod/Översvämning" ser vi honom mästerligt utforska båda. Carl Larsson började på allvar med sina familjeskildringar 1889 när han flyttade in med familjen i stugan Lilla Hyttnäs i Sundborn utanför Falun. Under de tio kommande åren skulle familjen ha en bostad både i Stockholm och i Sundborn. I Stockholm jobbade Carl Larsson med stora beställningsverk så som Nationalmuseums väggmålningar medan han i Sundborn ägnade sig åt att skildra sin direkta omgivning och människorna omkring honom.

Naturen som motiv hittade Carl Larssons långt tidigare i karriären, nämligen under sina unga år i Frankrike. Mellan åren 1882-1885 bodde han i byn Grez-sur-Loing tillsammans med andra svenska och skandinaviska konstnärer och tillsammans utforskade dem det nya landskapsmåleriet som hade växt fram i Frankrike under 1800-talets andra hälft. När han kom tillbaka till Sverige skrev han att han nu "gett stora famnen åt naturen […] Den ynglande, brunstiga gjorden skall nu bli föremålet för mitt måleri”.

"Vårflod/Översvämning” är en kärleksförklaring till både familjen och naturen. Samtidigt som han skildrar Karins kärlek till Esbjörn och döttrarnas vitala nyfikenhet fångar han även vårens brunstiga växtlighet med dess ståtliga björkar och porlande vatten.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer