829
1481926

Okänd Konstnär 1600-tal

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Okänd Konstnär 1600-tal

Porträtt sannolikt förställande "Hans Ulrich von Schaffgotsch" (1595-1635)

Olja på metall 7 x 5,5 cm. Gustaviansk 1700-talram i förgylld mässing. 15 x 8,5 cm.

Hans Ulrich von Schaffgotsch var en schlesisk adelsman och generalfeldwachtmeister som stred vid den schlesiska fronten under trettioåriga kriget.