96
1468486

Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bronserade och imitationsbemålade, ramverk monterade med marmor (Nuvolato Carnia). Tempelformade krön med dekor av blomsterslingor och urnor med infällda målningar föreställande Merkurius och Diana (Fransk skola, 1700-tal). Ramverk med dekor av kolonner, pärlstav, och tandsnitt. Kvicksilverfolierade och fasettslipade spegelglas. Höjd 160, bredd 59 cm.

Proveniens

Familjen von Kogerer/von Zweigbergk. Därefter i arv inom familjen.