97
1464936

Spegel, av Johan Åkerblad 1775 (mästare i Stockholm 1758-99), Rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt, genombrutet krön med dekor av rocailler, snäckformationer och blomsterurna, ramverk med akantusslingor och strödda blad mot delvis pikerad botten, nederdel med rocailler, snäckor, och blomster. Tudelat kvicksilverfolierat glas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt märkt med Stockholms hallstämpel 1775. Höjd 91, bredd 41 cm.