987
1470883

Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Broderat fodral med dekor av fyra kinesiska tecken på vardera sida omgivet av molnformationer. Längd 31 cm. Solfjädern tillverkad av bambu, dekorerad med växter och kalligrafi ur Wang Xizhis "Lanting pavilion preface". Längd 30 cm. En sida av solfjädern dekorerad med kalligrafi med guldstoff, den andra med blommor, kalligrafi och ett sigill. Längd 40 cm.

Slitage. Skador.

Proveniens