Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
420 föremål
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1016. Ask med lock, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1016. Ask med lock, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1073. En samlares bibliotek, del 18. En grupp böcker av Osvald Sirén, fem volymer.
1073. En samlares bibliotek, del 18. En grupp böcker av Osvald Sirén, fem volymer.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1076. En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.
1076. En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1079. En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.
1079. En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
360 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
560 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1302. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
1302. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1171. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1171. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
976. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
976. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
977. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
977. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1155. Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
1155. Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1314. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1314. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1145. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1145. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1371. Fat, porslin, Japan, 1800-tal.
1371. Fat, porslin, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1170. Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1170. Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1283. Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1283. Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1329. Fat, porslin. Qing dynasty, 1700-tal.
1329. Fat, porslin. Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1254. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. Med Mingmärke.
1254. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. Med Mingmärke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1205. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1205. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1197. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1197. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1198. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
1198. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1175. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-95).
1175. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK