Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
420 föremål
975. Fat, porslin. Qingdynatstin, Qianlong (1736-95).
975. Fat, porslin. Qingdynatstin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1028. Fat, tre stycken, porslin. Late Qing dynasty with Daoguang mark in red.
1028. Fat, tre stycken, porslin. Late Qing dynasty with Daoguang mark in red.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
958. Fat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
958. Fat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1351. Fat/bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1351. Fat/bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1041. Feng Chaoran  (1881/1882-1954), akvarell på papper.
1041. Feng Chaoran (1881/1882-1954), akvarell på papper.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
983. Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
983. Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1315. Golvurna med lock, porslin.  Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1315. Golvurna med lock, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1297. Golvvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1297. Golvvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
973. Gravfiguriner, två stycken, lergods, Tang/Suidynastin.
973. Gravfiguriner, två stycken, lergods, Tang/Suidynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1236. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1236. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1120. Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1120. Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1218. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1218. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. Kawase Bunjiro Hasui, Kami(no) Bridge, Fukagawa.
1359. Kawase Bunjiro Hasui, Kami(no) Bridge, Fukagawa.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1358. Kawase Bunjiro Hasui, The Shinagawa Offing (Shinagawa oki).
1358. Kawase Bunjiro Hasui, The Shinagawa Offing (Shinagawa oki).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
965. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
965. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
953. Kruka. porslin. Kina, med Qianlongsmärke, möjligen Republik.
953. Kruka. porslin. Kina, med Qianlongsmärke, möjligen Republik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1276. Lyktor på ställ, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1276. Lyktor på ställ, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1294. Matlåda på fot, fyra delar, porslin. Sen Qingdynasti.
1294. Matlåda på fot, fyra delar, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1356. Moon over Kiyosumi Garden (Tsuki no Kiyosumien).
1356. Moon over Kiyosumi Garden (Tsuki no Kiyosumien).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1265. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1265. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1136. Plakett, skulpterad i nefrit. Kina, arkaiserande, 1900-tal.
1136. Plakett, skulpterad i nefrit. Kina, arkaiserande, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1208. Potta med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1208. Potta med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1253. Potta, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng, ca 1725.
1253. Potta, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng, ca 1725.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1300. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1300. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1249. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1249. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1333. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1333. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK