Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

420 föremål
1301. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1232. Rökelse/ljushållare, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1231. Rökelsehållare, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
954. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1347. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1235. Rökelsekar, tripod, celadon. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
994. Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1270. Servis, 109 delar, porslin. Qing dynastin, Canton, 1800-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1268. Servis, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1267. Servis, 72 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
1162. Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1003. Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1361. Skulpturrelief/mask, grön sten. Japan, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1004. Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1230. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1223. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1012. Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1150. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1154. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1217. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1199. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1327. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1255. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
952. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1292. Skål, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1151. Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1290. Skålar, två stycken, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1206. Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1247. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1186. Smörsnäckor, två stycken olika. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK