Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

420 föremål
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
1 050 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1126. Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1267. Servis, 72 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
1270. Servis, 109 delar, porslin. Qing dynastin, Canton, 1800-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris
360 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1315. Golvurna med lock, porslin.  Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1286. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
970. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
965. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1301. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
953. Kruka. porslin. Kina, med Qianlongsmärke, möjligen Republik.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1162. Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1311. Vas, porslin. Kina, 1900-tal, med sigillmärke.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
952. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1283. Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1230. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1321. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1345. Vas, porslin. Kina, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1324. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1268. Servis, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1276. Lyktor på ställ, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1249. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
955. Urnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1312. Vas, porslin. Kina, 1900-tal. Med sigillmärke i botten.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK