Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
420 föremål
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
954. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
954. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1347. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1347. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1322. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1322. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1231. Rökelsehållare, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
1231. Rökelsehållare, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1055. Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1055. Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1245. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1245. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK