Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

142 föremål
194. Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
254. Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
259. Sked, silver, möjligen Skandinavien, 1700-tal, otydlig mästarstämpel.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
211. Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
256. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
257. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
255. Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
258. Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
181. William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK