Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
400. Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm.
400. Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
401. Matta, antik Shirvan, ca 285 x 147 cm.
401. Matta, antik Shirvan, ca 285 x 147 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. Matta, semiantik Nain Tusheshk, signerad, ca 324 x 223 cm.
402. Matta, semiantik Nain Tusheshk, signerad, ca 324 x 223 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
403. Matta, antik Heris, ca 384 x 275 - 290 cm.
403. Matta, antik Heris, ca 384 x 275 - 290 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
407. Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm.
407. Matta, semiantik Keshan, ca 426 x 305 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
412. Matta, semiantik Yesd, ca 450 x 300 cm.
412. Matta, semiantik Yesd, ca 450 x 300 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
413. Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 206 x 136 cm.
413. Matta, semiantik Keshan Dabir, signerad, ca 206 x 136 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
414. Matta, semiantik Veramin, ca 338 x 212 cm.
414. Matta, semiantik Veramin, ca 338 x 212 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 SEK
415. Matta, semiantik Kirman, ca 431 x 312,5 cm.
415. Matta, semiantik Kirman, ca 431 x 312,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. Matta, semiantik Kirman, ca 402 x 291 cm.
416. Matta, semiantik Kirman, ca 402 x 291 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
418. Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm.
418. Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
420. Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
420. Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal.
421. Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
422. Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal.
422. Pokal, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
428. Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
428. Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
432. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.
432. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
433. Fat, fajans. Rörstrand, 1755.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
446. Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.
446. Pastejform, flintgods. Rörstrand, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
461. Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
461. Saladiere, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
469. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
469. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
471. Medaljong guld med kedja.
471. Medaljong guld med kedja.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
473. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
473. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
476. Cartier, Ring med oval rubin och ovala diamanter.
476. Cartier, Ring med oval rubin och ovala diamanter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
477A. Ring, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
481. Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter.
481. Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
483. Armband 18K guld.
483. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
484. Brosch platina och guld med pärlor.
484. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
485. Ring platina med en gammalslipad diamant.
485. Ring platina med en gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
490. Ring med en smaragdslipad diamant 6.25 ct.
490. Ring med en smaragdslipad diamant 6.25 ct.
Klubbat pris 
1 550 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 1 600 000 SEK
491. Armband 18K guld.
491. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
493. Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
493. Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
494. Örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
494. Örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK