Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
167. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
931E. Elias Martin, Självporträtt.
931E. Elias Martin, Självporträtt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
664. Lotte Laserstein, Sovande barn.
664. Lotte Laserstein, Sovande barn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
663. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer.
663. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
768. Elias Martin Tillskriven, Skärgårdslandskap med skans.
768. Elias Martin Tillskriven, Skärgårdslandskap med skans.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
151. Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
657. Lotte Laserstein, Självporträtt.
657. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
660. Lotte Laserstein, Flicka med håret i knut.
660. Lotte Laserstein, Flicka med håret i knut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1245. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1245. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
611. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med herdepar och boskap.
769. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med herdepar och boskap.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1328. Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1328. Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1304. Vas, porslin. Kina, Republik, med Qianlongsmärke.
1304. Vas, porslin. Kina, Republik, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886.
288. Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
181. William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock.
181. William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1205. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1205. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. Georg Pauli, Kvinna på väg till badet.
621. Georg Pauli, Kvinna på väg till badet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
910. Giambologna Efter, Merkurius.
910. Giambologna Efter, Merkurius.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1232. Rökelse/ljushållare, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1232. Rökelse/ljushållare, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1256. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1256. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
250. Diedrich Schvart, tekanna, silver, Karlskrona 1814. Empire.
250. Diedrich Schvart, tekanna, silver, Karlskrona 1814. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
661. Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie.
661. Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1198. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
1198. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
658. Lotte Laserstein, Självporträtt.
658. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
150. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
150. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1288. Vas, porslin. Sen Qingdynastin med Qianlongs märke.
1288. Vas, porslin. Sen Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK