Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
825. Wouter Knijff (Knyff) Hans krets, Slott vid vattendrag.
825. Wouter Knijff (Knyff) Hans krets, Slott vid vattendrag.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
784. Charles Josuah Chaplin, "Madelaine".
784. Charles Josuah Chaplin, "Madelaine".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1321. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
1321. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
727. John Bauer, Sagolandskap.
727. John Bauer, Sagolandskap.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
319. Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 102 x 48,5 cm, omkring 1800-1830.
319. Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 102 x 48,5 cm, omkring 1800-1830.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
369. Matta, semiantik Täbris "Zir Khaki", ca 366 x 251 cm.
369. Matta, semiantik Täbris "Zir Khaki", ca 366 x 251 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
367. Matta, antik Täbris, ca 354,5 x 276 cm.
367. Matta, antik Täbris, ca 354,5 x 276 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
392. Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 496 x 322 cm.
392. Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 496 x 322 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
730. Severin Nilson, Roende kvinnor vid Gripsholms slott.
730. Severin Nilson, Roende kvinnor vid Gripsholms slott.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
680. Otto Hesselbom, "Jul".
680. Otto Hesselbom, "Jul".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
26. Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
26. Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
734. Ruth Milles, "Yvonne".
734. Ruth Milles, "Yvonne".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
71. Stolar, ett par, s. k. Sullastolar, ca år 1800, Sengustavianska.
71. Stolar, ett par, s. k. Sullastolar, ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
626. Martin Mijtens d.y (van Meytens) Hans ateljé, "Fredrik I" (1676-1751).
626. Martin Mijtens d.y (van Meytens) Hans ateljé, "Fredrik I" (1676-1751).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
43. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
43. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
738. Tore Strindberg, "Krokus".
738. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
365. Matta, antik Khamse, södra Persien, ca 485,5 x 179-185 cm.
365. Matta, antik Khamse, södra Persien, ca 485,5 x 179-185 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
706. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Hans efterföljd, Madonna.
706. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Hans efterföljd, Madonna.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
717. Severin Nilson, Lekande barn vid vattnet.
717. Severin Nilson, Lekande barn vid vattnet.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
185. Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.
185. Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
371. Matta, antik/semiantik Täbris, ca 311-315 x 206 cm.
371. Matta, antik/semiantik Täbris, ca 311-315 x 206 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
934. Helene Schjerfbeck, Studie av flicka i lång kjol.
934. Helene Schjerfbeck, Studie av flicka i lång kjol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
950A. Ferdinand von Wright, Studie av en björk.
950A. Ferdinand von Wright, Studie av en björk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
666. Gustaf Fjaestad, Insjölandskap.
666. Gustaf Fjaestad, Insjölandskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
670. Jenny Nyström, Kvinna på promenad.
670. Jenny Nyström, Kvinna på promenad.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
856. Severin Nilson, Landskap med björkar.
856. Severin Nilson, Landskap med björkar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
682. Otto Hesselbom, "Kvarndammen".
682. Otto Hesselbom, "Kvarndammen".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
787. Johan Tirén, Samepojke i fjällandskap.
787. Johan Tirén, Samepojke i fjällandskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
757B. Gustaf Ankarcrona, Postkusk.
757B. Gustaf Ankarcrona, Postkusk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1345. Vas, porslin. Kina, med Qianlongsmärke.
1345. Vas, porslin. Kina, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
722. Ernst Josephson, "Drottningen".
722. Ernst Josephson, "Drottningen".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
724. Ernst Josephson, "Krigare".
724. Ernst Josephson, "Krigare".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
569. Kedja 18K guld.
569. Kedja 18K guld.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. Thomas Rose Miles, Räddning till sjöss.
838. Thomas Rose Miles, Räddning till sjöss.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
796. Hugo Alfvén, Stockholms skärgård.
796. Hugo Alfvén, Stockholms skärgård.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
913. Ivar Kamke, Efter badet.
913. Ivar Kamke, Efter badet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
742. Nils Möllerberg, "Kontemplation".
742. Nils Möllerberg, "Kontemplation".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
729. Carl Wilhelmson, Vadstena.
729. Carl Wilhelmson, Vadstena.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
317. Åkdyna "Rosor i krans", flamskväv, ca 95 x 48 cm, Skåne, 1775-1800.
317. Åkdyna "Rosor i krans", flamskväv, ca 95 x 48 cm, Skåne, 1775-1800.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
509. Collier pärlor lås silver och guld med tre rosenslipade diamanter.
509. Collier pärlor lås silver och guld med tre rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. Carl Larsson, Gratulationshälsning med sommarblommor.
726. Carl Larsson, Gratulationshälsning med sommarblommor.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
720. Bondgård med höstack.
720. Bondgård med höstack.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
52. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
52. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
917. Kreaturmarknad.
917. Kreaturmarknad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
805. Carl Wilhelmson, Skiss till "Kyrkfolk i båt".
805. Carl Wilhelmson, Skiss till "Kyrkfolk i båt".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
192. Arvid Floberg, fat, silver, 3 st, Stockholm 1788.
192. Arvid Floberg, fat, silver, 3 st, Stockholm 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
708. Italiensk skola, 1600-tal, Gravläggningen.
708. Italiensk skola, 1600-tal, Gravläggningen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
903. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
903. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
618. Louis Sparre, Gotländskt landskap.
618. Louis Sparre, Gotländskt landskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
858. Bruno Liljefors, "Kif om maten".
858. Bruno Liljefors, "Kif om maten".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
703. Cornelis Pietersz. Bega Hans krets, Slagsmålet.
703. Cornelis Pietersz. Bega Hans krets, Slagsmålet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK