Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

1389 föremål
1004. Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1003. Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1079. En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1360. Tedosa, keramik. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1331. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1170. Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1294. Matlåda på fot, fyra delar, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1342. Vas/lampa, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1019. Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1012. Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1275. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
983. Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
976. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1210. Tallrikar, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
208. Brännvinssked, förgyllt silver, Skandinavien, 1600-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1173. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
958. Fat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1183. Vas/flaska, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-995).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
523. Brosch med bandad agat, rosenslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
287. 11:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1199. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1297. Golvvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1292. Skål, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
963. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1277. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
550. Hängsmycke 18K guld i form av ett kors.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1253. Potta, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng, ca 1725.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
201. Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
420. Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1310. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1241. Vas, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
399. Matta, antik Feraghan, ca 294 x 201 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
332. Fat, lergods. Nishapur, östra Iran 1000-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
343. Bricka, papier mache, Indien, sannolikt sena Mogulriket (1526-1858).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1365. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1371. Fat, porslin, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
793. André Derain, Porträtt av en man.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
339. Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1235. Rökelsekar, tripod, celadon. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1337. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1308. Ytterfoder, porslin. Kina, möjligen Republik.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK